Početna strana > Hronika > Danas: Da li će i kako EU i Priština regulisati status Euleksa
Hronika

Danas: Da li će i kako EU i Priština regulisati status Euleksa

PDF Štampa El. pošta
petak, 10. avgust 2012.

Priština, Brisel, Beograd - Da li će status Euleksa posle isteka „nadgledane nezavisnosti“ Kosova i Metohije 10. septembra morati posebno da se reguliše, iako je Savet EU pre dva meseca odlučio da ovoj Misiji produži mandat do sredine 2014. Konkretan odgovor na ovo pitanje nije moguće dobiti ni u Briselu, niti u kancelariji EU na Kosovu i Metohiji.

Stojan Pelko, portparol Kancelarije EU u Prišini, kaže da ova Kancelarija nema saznanja da su Brisel i Priština na najvišem nivou potpisali memorandum o položaju Euleksa, o kojem treba da se izjasni Skupština Kosova, kako je prošle nedelje izjavio zamenik kosovskog premijera Hajredin Kuči. Pelko kaže da je Kuči pre dva dana „pominjao samo razmenu pisama i to u budućem vremenu“.

- Savet EU odobrio je produženje mandata Misiji vladavine prava na Kosovu do 14. juna 2014. Euleks će nastaviti da radi na poboljšanju vladavine prava za sve ljude na celom Kosovu, kao i pomoći kosovskim institucijama kroz mentorstvo, nadgledanje i savetovanje, zadržavajući ograničenu izvršnu funkciju - objašanjava Pelko, odgovarajući na pitanje Danasa kako će se regulisati status Misije EU posle okončanja „nadgledane nezavisnosti“ KiM.

Upitan da li bi formalno-statusno neutralna pozicija EU bila dovedena u pitanje bilo kakvim posebnim regulisanjem statusa Euleksa sa Prištinom, Stojan Pelko tvrdi da će Unija „ostati posvećena vodećoj ulozi u pomoći Kosovu u njegovim evropskim reformskim naporima, time što će pružati pomoć i davati preporuke preko svog specijalnog predstavnika i šefa kancelarije EU u Prištini, kao i kroz svoju misiju vladavine zakona - Euleks Kosovo“.

Pelko smatra da je Euleks prava adresa za pitanje u okviru kog će zakonskog sistema i kojih kosovskih institucija - potpuno nezavisnih ili privremenih - Misija EU posle 10. septembra pratiti kosovsku carinu, pravosuđe i policiju. On nije želeo ništa detaljnije da kaže ni o najavljenoj razmeni pisama između Brisela i Prištine, tvrdeći da je na Hajredinu Kučiju da to objasni.

Pre dva dana na 86. sednici Vlade Kosova Kuči je najavio „razmenu pisama između institucija Republike Kosovo i autoriteta EU o mandatu Euleska“. U saopštenju kosovske vlade ističe se da će „prema predlogu institucija Kosova, poslednji radni dan misije EU na Kosovu biti 14. jun 2014, kada se i očekuje kraj mandata ove misije“, kao i da će se „obostran sporazum ratifikovati u Skupštini Kosova dvotrećinskim većinom“. Sa iste sednice Vlade saopšteno je i da su kosovske institucije „tražile da Euleks tokom rada preda predsedniku Kosova imena sudija i tužilaca koji će biti angažovani“.

- EU ne obavezuju ni odluke Međunarodne upravljačke grupe, niti proglašenje „pune nezavisnosti“ KiM, ali očigledno je da postoji namera Prištine i nekoliko zemalja, koje podržavaju nezavisnost Kosova, da se napravi maltene bilateralan sporazum o statusu Euleksa. Ako bude takav razvoj situacije, Beograd treba da deluje kroz Savet bezbednosti UN. Za svaki aranžman između Brisela i Prištine o statusu Euleksa potreban je odgovarajući odgovor - izjavio je za Danas Borislav Stefanović, poslanik DS u Skupštini Srbije i šef tima Vlade Srbije za tehnički dijalog sa Prištinom.

Stefanović napominje da „Priština, bez obzira na sve predstojeće poteze, ne može biti nezavisna sve dok na Kosovu postoje elementi Rezolucije 1244 SB UN u vidu Unmika i Kfora, kao i samog Euleksa koji je razmešten na KiM odlukom SB UN“. On tvrdi da saglasnost Beograda o razmeštanju Misije EU na KiM krajem 2008. „nije bila greška, ako se ima u vidu da je SB konstantno odobravao smanjenje sastava Unmika i da je u tom trenutku Euleks bio jedina civilna misija između Srba i Albanaca sa statusno neutralnom pozicijom“.

Politički analitičar Dušan Janjić ukazuje da je „očigledno da Srbija i EU nemaju iste poglede na statusnu neutralnost“ i da „pet država članica Unije koje nisu priznale jednostrano proglašenu kosovsku nezavisnost nikada nisu osporile jedinstvenu spoljnu politku Brisela, niti prave problem zbog toga što Brisel pokušava da dovrši kosovsku nezavisnost“.

- Beograd ne može da računa na podelu u EU oko KiM. Stav Brisela i uloga Euleksa bili su jasni još 2006. i pre proglašenje nezavisnosti. Sve je bilo još jasnije kad je 2008. Fejt imenovan i za specijalnog predstavnika EU i međunarodnog civilnog predstavnika na Kosovu u ime Međunarodne upravljačke grupe. Srbija sad treba da se izbori za položaj srpske zajednice, delovanje srpskih institucija na severu i položaj samog severa KiM, ali je očekuju i konfrontacije sa međunarodnim kompanijama i korporacijama oko rudnog bogatstva i energetike - kaže za Danas Dušan Janjić.

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner